Set necklace and bracelet - white pearl on chain
✔ Hand-selected and quality checked
✔ 14–60 day return policy
✔ Pearl specialist since 2013
🎁 Gift box available as an add-on or on request.
The necklace is 43 cm long.
Bracelet is 20 cm long.
The pearl on the necklace and bracelet is not fixed.
Necklace and bracelet is sterling silver 925/1000.
| Pearl diameter | 8–10 mm |
|---|---|
| Type of pearl | Freshwater pearls |
| Quality of pearl | AA |
| Colour | White |
| Pearl shape | Oval |
| Precious metal | Sterling silver (925) |
| Necklace length | 43 cm |
| Length of bracelet | 20 cm |
| Country of origin | Cultivated in China, made in Czech Republic |
| Gender | Women’s |

How to find out the bracelet size
Here you will find out how to correctly calculate the circumference of your hand to the inner diameter of the bracelet. Simple elementary school math that most of us have forgotten.

What to Look Out for When Buying Pearl Jewellery – Expert Tips
For centuries, pearls have been a symbol of femininity, purity and timeless elegance. Choosing the right pearl jewellery, however, is not always easy. Each pearl is unique – with its own origin, colour, shape and lustre. Here’s how to recognise genuine pearls, avoid imitations, and why it’s best to buy from pearl specialists.

FAQ
Do you have questions about our pearl jewelry, orders, or pearl care? Most answers are just a click away with our virtual assistant Pearla, available in the chat at the bottom right corner of the page. If you prefer to explore everything in detail, we’ve prepared an overview of the most frequently asked questions and answers.

Pearl Quality Evaluation
The beauty of pearls lies in their quality. In this guide, we explain the criteria by which pearls are evaluated and the different quality levels – from basic grades to the rare Aurora TEN-NYO pearls, which represent the absolute top class.

How to care for your pearl jewellery
Do you care for your pearl jewellery in the right way? Read on for good advice on how to treat your pearls so that they last as good as new for as long as possible.










